ATM nagyhatalom lehet Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye. De kell ez?

Miután hazánkban Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyében van a legtöbb település, akkor itt is lehet a legtöbb ATM, s úgy tűnik, hogy itt is kell a legtöbbet telepíteni.Ebben nagyhatalom lehetünk.
Érdemes az adatok mögé nézni.

Az előírások szerint minden magyar településen lennie kell egy –szokványos elnevezéssel -vasembernek-, azaz ATM-nek. A rendelkezés alapjaiban  jó elképzelés, az, hogy az minden településre kötelező, viszont túlzónak  és feleslegesnek tűnhet.
 
Vegyünk egy átlag 20 fős települést. Itt a lakók jelentős része időszakos vendég, még ha oda is van bejelentkezve. A másik része eljár dolgozni, vagy nyugdíjas, aki készpénzben kapja meg nyugdíját.  Tehát ennek az ATM-nek sok jelentősége nem lesz, hacsak az ATM fosztogatók nem keresik fel gyakran, s ezzel nőhet az idegenforgalom. Mint ahogy vannak olyan falvak, ahol csak azért van lakosság, hogy önkormányzatot lehessen működtetni néhány élelmes embernek.

A telepítés kapcsán példaként eszembe jut Szanticska, ahol szinte nincs is állandó lakos, de oda is kell ATM. Miért is?

Megyénk esetét vizsgálva néhány adatra érdemes felfigyelni.
Vármegyénkben 352 település van, ebből  500 fő alatti 137, a települések 38,9 %-a. Ha az 1000 fő alattiakat vizsgáljuk, azt találjuk, hogy számuk  290, az összes település 82,3 %-a. Kell-e ATM a 290 db ezer fő alatti települések mindegyikére, érdemes lett volna egyenként megvizsgálni.

Jelenleg megyénkben 71 településen van ATM, tehát  281 településre kötelező lesz vasembert telepíteni, s azokat működtetni is kell. 
Szakértők szerint egy ATM telepítése és éves működtetése 10 millió Ft körül van.   Borsod megyében ez 2,8 milliárd forintra rúghat, amit a bankok valahonnan be fognak szedni. Tippünk is van, hogy kik fizetik meg ennek a költségeit.

Van még jó néhány olyan érv, ami miatt érdemes lett volna a rendelkezést differenciáltan életbe léptetni.  Félő, hogy sok-sok ATM telepítése elviszi a pénzt, gyakorlati haszna pedig nem lesz. S félő, hogy sok-sok ATM a bolti készpénzfelvételi elképzelés sorsára  fog jutni. Azaz nem jön be.

Újra kellene gondolni az ATM telepítések ügyét. Magyarországon összesen 3014 település van, közülük 149 olyan (számuk mindig változhat), ahol 100 főnél kevesebben élnek.
Az 500 fő alatti települések száma 994, azaz 32,9 %. Az 1000 fő alattiaké 1700, azaz a települések 56,4 %-a.
Csak egy megjegyzés: Lehet, hogy a legkisebb lélekszámú (10-20-50 fő) települések gazdaságilag jobban járnának, ha a bankoktól kapnának évente egy összeget, ATM kártalanítás címén.
Meg lehet, hogy ezek az ATM-ek is a posta sorsára jutnak.Ott az internet jelentősen megcsapolta forgalmukat, töredékére esett a levél, képeslap feladás, távirat küldés, stb. Az online fizetési lehetőségek sem fognak nyugdíjba vonulni, sok helyen kiszorítja a készpénzt. S persze mennyi készpénz kell oda, ahol alig van buszjárat, nincs bolt, posta, gyógyszertár, mert nem lenne elegendő forgalma az életben maradásra, ezért alig költhető itt készpénz.
A készpénzköltés továbbra is a nagyobb községekbe, kisebb városokba tevődik át majd a telepített ATM-ektől függetlenül. Főként, hogy kártyával vásárolni olcsóbb, mint készpénzt felvenni, s azzal fizetni.

A lényeg, a szándék jó, félő, hogy a “mindenhol” nem megfelelő, nem gazdaságos megoldás, érdemes lenne újra gondolni.

Ehhez az ATM-es történethez persze semmi közöm, nincs beleszólásom, de lelkem úgy nyugodt, ha gondolataim leírom.

-rizner-