
A malenkij robot embertelen világában meghurcoltakra, elhunytakra emlékezett a Kazincbarcika Város Német Nemzetiségi Önkormányzata.
Az emlékezőket Sajó Attila, az önkormányzat elnöke köszöntötte, majd a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium diákjainak műsorát láthatták a jelen lévők.
A műsort követően egy érdekes előadásra került sor. Dr Márkus Beáta történész, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa mutatta be a Gulag-rabok túléléshez kapcsolódó művészeti világát.
Előadásában először a malenkij robotra elvittek okait, körülményeit vázolta, persze indok kettős volt, vagy a csak, vagy a nácizmus. Ezeket bárkire rásütötték.
Szólt a rabok embertelen életéről, s arról, hogy a túlélés érdekében a sokféle tevékenység között jelen volt a művészet az irodalomban, képzőművészetben, zenében.
A sanyarú sors közepette alkottak olyat, ami elvonta gondolataikat a mindennapok nyomorától, s túlélési szándékaikat erősítette. S ez akkor is nagyon fontos volt számukra, ha ezek nem valódi, mai értelemben vett komoly művészeti alkotások. Valamiben mégis jelentős alkotások, segítettek túlélni.
Az előadás után Sajó Attila és Gonda Ferencné elevenítette föl nagyapjuk Gulaggal kapcsolatos életét. Szóltak arról, hogy a családot mennyire megviselte az embertelen körülmények között elhunyt nagyapa, édesapa, férj esete. Gonda Ferencné szólt arról is, hogy nagyapja történetének dokumentumaira a sajószentpéteri önkormányzat irattárában bukkantak rá.
Megrendítő volt ismét találkozni az akkori világgal, az emberek szenvedéseivel, a kegyetlenkedésekkel. S mint elhangzott, az utókor feladata, hogy emlékezzen a meghurcoltakra, az akkori kegyetlen világra.
A rendezvény szeretetvendégséggel zárult.
A facebook egyre rosszabb (alacsonyabb számú) megosztásai miatt javasoljuk, hogy keressék fel közvetlenül hírportálunkat (https://www.hirozon.hu), s válogasson a különböző rovatok hírei között.
Vagy lájkolják hírportálunk facebook oldalát, ahol minden hír megjelenik. https://www.facebook.com/hirozon.hu/
A galéria a képre kattintva tekinthető meg