Mi is az a nyirok? Hogyan épül fel és hogyan működik a nyirokrendszer?
A sejtek tápanyag-ellátását a zárt érrendszer biztosítja, mely artériás és vénás keringésre tagolódik. A kapilláris hálózat nem érintkezik közvetlenül minden sejttel. A zárt érrendszeren kívül lévő szövetközti nedv az, amely a sejtek közvetlen környezetét jelenti. Ide jutnak a sejtfalon keresztül a sejtanyagcseréhez szükséges anyagok, majd jutnak vissza a felesleges, vagy már átalakított végtermékei. A felesleges anyagcsere-termékeknek vissza kell jutniuk a vérkeringésbe, ami részben a vénákon keresztül (kb. 70%), részben a nyirokereken keresztül (30%) történik.
A nyirok, hasonlóan a vérhez, sejtes elemekből (lymphocyta-nyiroksejt) és plazmából (víz, ionok, fehérje) áll. A nyirokrendszernek szerepe van a szervezet folyadék-háztartásának szabályozásában, a zsíranyagcserében és meghatározó szerepet tölt be a szervezete immunológiai működésében – legyen szó akár bakteriális, akár virális fertőzésekről, vagy daganatos megbetegedésekről.
A nyirokrendszer nyirokerekből és nyirokcsomókból áll. A nyirokerek vakon kezdődnek a szövetekben (nyirok-kapillarisok). Ezek egy adott régióból gyűjtik össze a nyirokfolyadékot, és összefutva a gyűjtő- vagy kollektor ereket alkotják.
A kapillárisoknak és a kis kollektoroknak nincs izmos sejtfaluk, működésüket a nyomásviszonyok alakulása, az izompumpa, a légzőmozgás és az artériás-vénás keringés pulzálása is befolyásolja.
Ezek aztán nyirokér-kötegekbe, majd nyirokcsomókba futnak össze. A nyirokcsomók feladata többrétű: biológiai szűrőállomások, a lymphocyta képzés helyei, és a nyirok fehérjetartalmát szabályozzák. Itt speciális falósejtek, un. phagocyták kebelezik be a káros anyagokat. Hasonlóan a vénás keringéshez, a nyirokerekben is találhatóak billentyűk, amelyek feladata az egyirányú nyirokkeringés biztosítása.
A nyirokoedema
A lymphoedema a szövetközti folyadék kóros felszaporodása, mely a nyirok elvezetésének elégtelenségéből következik.
Kezdetben az oedema vizenyős, de krónikussá váló elvezetési zavar miatt az oedema tömöttebbé válik a felszaporodó kötőszövetes rostok miatt.
Hogyan alakul ki nyirokoedema?
Nyirokoedema kialakulhat primer vagy secunder módon.
Primer nyirokoedema kialakulása során a kiváltó ok nem ismert. Általában a nyirokrendszer elégtelen fejlődése miatt alakul ki, és bármely életkorban kialakulhat. Több végtagot is érinthet.
Secunder nyirokoedema valamilyen kórfolyamat következményeként alakul ki.
- Napjainkban az egyik fő kiváltó ok a daganatos megbetegedések növekvő száma. Oka lehet a daganat okota nyirokút elzáródás, illetve a műtétek során átvágott nyirokerek, eltávolított nyirokcsomók miatt sérült nyirok-elvezetés.
- fertőző betegségek miatt (cellulitis, orbánc)
- trauma
- túlsúly
- rheumatoid megbetegedések (RA, arthropathia)
- idősebb életkor / hormonháztatás megváltozása /
- egyéb (lelki okok, stressz…)
Tünetek, stádiumok:
Már korai stádiumban vannak kórjelző tünetek, amik elsősorban az oedemas állapot változékonyságában nyilvánulnak meg – mivel ezek nem egyértelműek, gyakran vezethetnek félrediagnosztizáláshoz.
- Az oedema a kezdeti stádiumban ujjbenyomatot tartó, a ruházat viselése nyomás „bevágódások” alakulnak ki. Az oedema általában terhelés hatására jelentkezik, spontán vagy pihenésre szűnik (egészséges embereknél is kialakulhat)
- Enyhe fokú, puha, ujjbenyomatot tartó oedema. Pihenésre javul, de nem szűnik meg teljesen.
3. Már irreverzibilis oedema. a kötőszövetes felhalmozódás miatt az oedema tömött tapintatúvá, tésztaszerűvé válik, az ujjbenyomatot nem tartja.
4. Elephantiasis – oszlopszerű végtag, a kötőszövet nagyfokú felszaporodása miatt. a bőr elszíneződött, másodlagos elváltozások, szövődmények (hyperkeratosis, fekély) jelennek meg.
Prevenció: a lymphoedema nem gyógyítható állapot, folyamatos, fenntartó kezelést igényel, épp ezért a prevenció az Ő esetükben a 2 fő szempont alapján :
- ne fokozzák a nyiroktermelést (szauna, fertőzések kivédése, fokozott fizikai megterhelés kerülése)
- ne alakuljon ki nyirokelfolyási zavar (szoros ruházat…)
A nyirokoedem kezelése
-manuális kezelés
– gépi kompressziós terápia
-bandázsolás (fáslizás vagy kompressziós harisnya viselése)
-torna
Manuális kezelés: jelenleg Magyarországon csak gyógytornász, illetve gyógymasszőr végzettséggel végezhetnek nyirok-drenázs kezelést. A kezelés célja a kezünk segítségével terelni a folyadékot a nyirokereken keresztül, ill. átterelni a felgyűlt folyadékot a jó/jobb állapotban lévő nyirokerek felé. A manuális technika során finom mozdulatokkal tereljük a nyirokfolyadékot, amely a betegnek nem okozhat sem fájdalmat, sem bőrpírt.
Gépi nyomáshullám kezelés: csak kézi nyirokkezelés után, önmagában nem alkalmazható!
A gép a distalis régiótól a proximalis régió felé tereli a folyadékot. Minél kötöttebb az oedema, annál kisebb nyomással kezelünk.
Bandázsolás: fásli ill. meghatározott kompressziójú harisnya alkalmazása. Daganatos megbetegedések esetén az egy éves negatív státusz meglétéig csak ez a technika alkalmazható.
A kezelések hatásának fokozására az izompumpát támogató torna alkalmazása javallott.
Ha a kezeléssel kapcsolatban információra lenne szüksége, keresse fel kezelőorvosát, illetve keressen megfelelő végzettségű szakembert!
Kohutné Asztalos Judit
Gyógytornász
A cikk megjelenését támogatta: