Hihetetlenül pörög a hazai energiaital fogyasztás. Pedig veszélyes is lehet- különösen gyerekeknél

2018. június és 2019. május között közel 32 milliárd forintért vásároltak a magyarok az energiaitalokból, ami 15 százalékos értékbeli növekedést jelent az előző évi azonos időszakhoz képest

A magyarok mintegy nyolc százalékkal több serkentő italt fogyasztottak, közel ötvenmillió liternyit, ami 171 millió darab terméket takar. Leginkább a 250 milliliteres cukros, különleges ízektől mentes italok voltak népszerűek.

Területileg leginkább a budapesti régió fogyasztói nyúlnak az energiaitalos doboz után: a teljes értékbeli forgalom közel harmadát itt ez a terület adja.

Pedig a gyermekek számára különösen veszélyes, főként, ha mértéktelenül fogyasztják. Néhány egyszerű adat. A kávé ml-ként koffeinből 1 mg-ot tartalmaz, egy adag fél dl, tehát 50 mg. Az energiaital 0, 3 mg/ml, de a kiszerelés többnyire 2, 5 dl, de  van már 1, 5 l-es kiszerelés is. Ez már sok kávényi mennyiség

Megtörtént, hogy a gyerek nyáron fociedzés után, üdítő helyett megivott egy üveggel… Hát nem volt jól….  A szakirodalom szerint gyerekkorban a 15mg/ testsúly kg már mérgező, de a tünetek már 3 mg/kg-tól érezhetőek. Szapora szívműködés, izgatottság, kipirulás jelentkezik először.

A másik veszély a koffeinen túl a többi alkotóelem jelenléte.

Ezekben az italokban van még taurin, ami egy aminosav, és a fizikai erőnlétet fokozza azzal, hogy beviszi a cukrot a sejtekbe, és növeli a teljesítőképességet. Akad még guarana, egy növényi kivonat és a memóriára és a fizikális állapotra hat úgy, hogy ebben is van koffein, és ez hozzáadódik az italban eleve benne lévő nem kis mennyiséghez. A szakirodalom szerint a koffein „az egyetlen legális pszichoaktív drog”. Idegrendszeri izgató, simaizom lazító. A váz és a szívizom működését fokozza, vízhajtó hatású. A légzőrendszer munkájára is hat, emeli a pulzusszámot és a vérnyomást, tehát az egész szervezetet egy fokozottabb reakciókészségű állapotba helyezi. Kell ez egy gyereknek? Ha lehet, ne számítógép előtt töltse az éjszakát, aludjon. Kialvatlanok, fáradtak. Ez ugyanis manapság a legfőbb érvük az energiaitalok fogyasztására.

Milyen további veszélyt jelent, ha kombinálják mással, például alkohollal?
A felfokozott állapot, a buli, és hozzá az alkohol ismert hatásai összeadódva súlyos fizikai rosszullétet okozhatnak, és rontják a reális döntéshozatal esélyeit. Ebből számos veszélyhelyzet adódik. Adott a felfokozott izgalmi állapot, amihez a szokásosnál jóval több cukrot éget a szervezet, és az alkohol, ami nagy mennyiségben fogyasztva vércukor szint  esést okoz, együttesen súlyos, akár eszméletvesztéses állapothoz vezethet.  Ha alkohol helyett egyéb stimulánssal kombinálják az energiaitalokat, akkor a két szer szív és érrendszeri hatása adódik össze, és ez vezet a jellegzetes mérgezéses keringési zavarhoz.

Mire figyeljenek a szülők, mit tehetnek ők, hogy ne forduljanak elő ilyen esetek?
Ne azt mondjuk, ne igyanak energiaitalokat. A tinik úgyis kipróbálják. Nyomatékosan tudatosítsuk, hogy ez veszélyes is lehet, főleg,  ha nem ismernek mértéket. Szülőként törekedjünk arra, hogy ne legyen rá szükségük, például a kialvatlanság miatt. Fontos a szülői példa, napi öt kávé, és a papa kezében az ismert doboz… hiteltelenné teheti  az aggódó tiltást. Nekünk, felnőtteknek is hasonló módon reagál a szervezetünk az energiaitalokra, ne felejtsük el!

Van olyan ország, ahol már egyes energiaitalt betiltottak. Norvégiában, Dániában és Franciaországban betiltották a Red Bull energiaitalt, miután egy állatkísérletben azt találták, hogy a taurinnal táplált patkányok bizarr viselkedést mutattak, szorongtak, sőt öncsonkítás is előfordult náluk.