A fagyok után tombol az aszály, tovább emelkedhetnek az élelmiszerárak

Májusi eső aranyat ér, tartja a mondás. Sajnos az idei évben nem csak a május, hanem a teljes eddigi időszak csapadékhiányos volt. Ez már a harmadik év, amikor tavasszal aszály sújtja az országot. A tavaszi fagy után tehát itt az újabb csapás, hónapok óta alig volt csapadék, ami egyre jobban veszélyezteti az idei termést.

Kevés gabona várható
Az agrártárca tájékoztatása szerint az őszi búzavetések fejlődése sok helyen lelassult, a gyengébb termőhelyi adottságú területeken gyakorlatilag megállt a növények fejlődése, ami egyre komolyabb terméskiesést vetít előre, és várhatóan szalmából is kevesebb lesz az alacsonyabb szármagasság miatt. A jobb tápanyag- és vízgazdálkodású talajokon még van esély az állományok megújulására, de a hozamcsökkentést itt sem akadályozza meg, ha még esetleg esik is az eső. A kalászok egy része üres, valószínűleg kevesebb termés várható. Az őszi káposztarepce virágzása lassan befejeződik, itt közepes termés várható.
Jelenleg a legnagyobb gond az ország északi területein van, ahol az aszályt a csapadékhiány mellett fokozta a sok szeles időjárás, amely tovább szárította a talajt.

Nem jobb a helyzet a gyümölcsösökben sem
A magyar gyümölcsültetvények mintegy 85 százaléka nem öntözött, és ki van téve az aszály kockázatának. Két dolog miatt is csökkenés várható  az idei gyümölcsmennyiségben. Az egyik, hogy a rendkívül gyors virágzás miatt kevés nektárt termeltek a fák, így a méheknek nem volt elég idejük az amúgy is fagytól megtizedelt virágokat megporozni, másrészt komoly kárt okoz az aszály. Az sajnos már a virágzáskor eldőlt, hogy alacsony-közepes hozamnál jobb nem lesz az idén, bár a szárazság fokozódásával a helyzet romolhat