Mintaprojekt lett a BorsodChem és Kazincbarcika együttműködése

Lezárult az első, tisztán magyar konzorcium együttműködésének keretében megvalósított LIFE projekt. A 2,9 millió eurós összköltségkeretű program célja az volt, hogy a város és vállalat közötti együttműködést segítve tegyen a klímaváltozás kihívásainak enyhítéséért. A projekt a Miskolci Egyetem koordinálásával valósult meg Kazincbarcika Város Önkormányzata és a BorsodChem Zrt. között.

Az 1992 óta működő LIFE Program az EU környezetvédelmi és éghajlatpolitikájának finanszírozási eszköze, és hozzájárul az európai Zöld Megállapodás célkitűzéseinek eléréséhez. A 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó költségvetést 5,4 milliárd euróban határozták meg, amelyből a kazincbarcikai megvalósítási helyszínre koncentráló LIFE-CLIMCOOP projekt 1,6 millió eurós EU támogatást kapott. Az első, tisztán magyar LIFE konzorcium eredményeit szakmai konferencián mutatták be, amelynek védnöke Dr. Botos Barbara, az Energiaügyi Minisztérium Európai Uniós Ügyekért és Nemzetközi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárságának Klímaügyekért és Klímadiplomáciáért Felelős Utazó Nagykövete volt.

A négyéves projekt első fázisában elkészült Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. közös, éghajlatváltozási sérülékenységvizsgálaton alapuló alkalmazkodási klímastratégiája. Emellett létrejött egy módszertani útmutató, valamint ehhez kötődően egy vízgazdálkodási modell, amit rövidesen egy online elérhető alkalmazkodási jógyakorlatok gyűjtemény követ. Mindezek célja – a helyi szintű klímakockázatok mérséklése mellett –, hogy példaként szolgáljanak és érdemben segítsék más települési önkormányzatok és helyben működő vállalatok közös klímaalkalmazkodási stratégiájának létrehozását, hazánkban és külföldön egyaránt. 

„A LIFE-CLIMCOOP projekt általános célja, hogy fejlessze a köz- és magánszféra, vagyis a települési önkormányzat és a helyben működő vállalat közötti együttműködést annak érdekében, hogy közösen és összehangoltan tudjanak fellépni a helyi szintű éghajlati kockázatok mérséklése érdekében” – mutatta be a konferencián Dr. Viskolcz Béla, a Miskolci Egyetem intézetigazgatója, egyben a projekt szakmai vezetője annak céljait.

„Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. közös Klímaplatformot hozott létre, valamint a klímatudatosság és a tudásbázis növelését is célul tűztük ki, emellett egy egyedülálló klímaalapot is indítottunk a helyi intézkedések támogatására. Ezzel egyidejűleg elindítottuk az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjainak fokozatos integrálását Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. érintett szabályozásaiba és működési gyakorlatába. A projekt részeként a villámárvizek kialakulási lehetőségeinek csökkentésére két rönkgát is létesült, továbbá Kazincbarcika Város Önkormányzatának Képviselőtestülete mai ülésén határozatot fogadott el a város és az iparvállalat közös hőségriadó tervéről” – ismertette Klimon István, Kazincbarcika Város Önkormányzatának alpolgármestere a legfőbb eredményeket.

„A legnagyobb hazai vegyipari cégként példát kívánunk mutatni abban, hogy az innovatív együttműködéssel és a közös klímaalkalmazkodást célzó kezdeményezésekkel valós gyakorlati előnyöket teremthetünk a város és a vállalat számára egyaránt. A Kazincbarcikán megvalósuló intézkedések többek között érintik az esővíz-gazdálkodást – ehhez Vállalatunk 120 egyköbméteres IBC tartályt osztott szét a pályázó helybeliek között –, a városi zöldfelületek bővítését, zöldtetők létesítését, a korábbi ipari területek többfunkciós, az alkalmazkodást elősegítő eszközökké alakítását, ökológiai folyosó létrehozását, valamint a városi öntözési terv klímaszempontú frissítését” – számolt be Varga Béla, a BorsodChem Zrt. PR igazgatója a projekt részleteiről.

Emellett a különböző fajtájú szürkevizek (ipari szennyvíz, települési csapadékvíz, kezelt települési szennyvíz) újra hasznosítása és a BorsodChem Zrt. vízfelhasználásának optimalizálása érdekében létrehoztak egy vízkezelő berendezés prototípust. A különböző szennyezett vizek tisztítására kikísérletezett eljárások későbbi, nagyléptékű alkalmazásával hosszú távon elősegíthetik a Sajóból ipari célokra történő vízkivétel csökkentését.

A projekt keretében intelligens eszközök kifejlesztésére és tesztelésére is sor került az alkalmazkodóképesség és a lakosság tudásbázisának növelése érdekében. Ennek részeként valósulhatott meg a városi faállomány és a helyi kis vízfolyások interaktív nyilvántartása. A közös tevékenységek magunkba foglalják továbbá az eredményeket széles körben ismertető oktatási és képzési programokat, valamint a folyamatos kommunikációt.

A projekt megvalósításában közreműködő cégek, a HungaroMet Zrt., a GeoGold Kárpátia Kft. és a KÖVET Egyesület, a konferencia keretében bemutatták megoldási javaslataikat a klímakockázatok felmérésére és a változásokra való felkészülésre, hogy kipróbált módszerekkel és gyakorlati eszközökkel segítsék a hazai klímaalkalmazkodás megvalósítását más települések és vállalatok számára is.

A BorsodChemről
A folyamatos fejlődésnek és a háromnegyed évszázados vegyipari tapasztalatnak köszönhetően a Wanhua Chemical Group részét képező BorsodChem Zrt. ma Európa egyik piacvezető műanyag-alapanyag és szervetlen vegyianyag gyártója. Az idén 75 éves vállalat termékei olyan iparágak nélkülözhetetlen alapanyagai, mint az építőipar, az autóipar, a bútoripar és matracgyártás, a ruha- és cipőipar, a háztartási gépek szegmense vagy épp a fa- és bútoripar. A világszinten is számottevő Társaság termékeinek nagy részét Európában értékesíti, de jelen van az észak- és dél-amerikai, az afrikai, valamint a közel- és távol-keleti piacokon is. Az iparág számára elérhető legjobb technológiákat alkalmazza, és kiemelt figyelmet fordít az innovációra, amihez külön kutatás-fejlesztési centrumot is létrehozott Gödöllőn

További információ a projektről: https://life-climcoop.hu/

Forrás, fotó: BorsodChem Zrt, Sajtó

A szakmai tanácskozásról készült beszámolónkat hétfőn tesszük közzé.