A tudomány a Holdra szállás 50.évfordulóját ünnepli, mely a technikatörténet eddigi legnagyobb kihívása volt.
Az évfordulóhoz kapcsolódik a Rosza Pál által létrehozott, Holdra szállás dokumentumait bemutató kiállítás, mely Kazincbarcikán a Mezey István Művészeti Központban látható.
Rosza Pál az ÓSZC Surányi Endre Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium műszaki tanára, a repülés szerelmese, aki eddig több száz makettet készített. Természetesnek adódott számára, hogy a Holdra szállás jeles eseménye nem maradhat ki a sorból. A kiállítás látogatói számára igazi csemege mindaz, amit itt láthatnak.
S persze számtalan különlegesség is akad. A leszálló egységet, az elsőként Holdra lépő űrhajós makettjét tanulói segítségével alkották meg. Miért? Mert úgy gondolta, hogy ez által részeseivé válnak az űrkutatás eddigi egyik legnagyobb eseményének, fejlődik műszaki ismeretük, kreativitásuk.
S különlegessége ezeknek a maketteknek az is, hogy hulladékból készültek. Leselejtezett iskolapadból, régi zománcozott lámpaernyőből, műanyag kupakokból, stb. (Egy + pont tanár úr a környezetvédelemért!)
A több száz óra munkájával létrehozott kiállítás a fentieken túl is tartalmaz számtalan érdekességet, aki kíváncsi ennek az eseménynek a titkaira, az a kiállításon ezekkel is találkozhat. Látható, hogyan és miből étkeztek az űrhajósok. Megtalálható itt annak a nekrológnak a másolata, amit már előre elkészítettek arra az esetre, ha a küldetés során meghalnának az űrhajósok, s láthatóak az akkori informatika csúcseszközei is.
Korabeli újságcikkek, fotók, bélyegek, stb. színesítik a kiállítást.
Maga a kiállítás is rendkívül izgalmas, de különösen akkor az, ha maga Rosza Pál tanár úr a tárlatvezető. Hihetetlen átéléssel mesél a jeles eseményről, s felfedi rengeteg titok és érdekesség hátterét.
Ön tudta, ha valamelyik űrhajós balesetben meghal a Holdon, társának azt a leszálló egységbe kellett volna cipelnie, vele visszajutni a Hold körül keringő űrhajóhoz. Miért? Szükséges volt, hogy a felszállásnál meglegyen a leszálló egység egyensúlya. Tudta, hogy miért hagytak a Holdon számtalan eszközt az űrhajósok? Nem szemetelni akartak. Sok holdkőzetet hoztak magukkal, s ezzel már veszélyt jelentő túlsúly alakult volna ki, ami akadálya lett volna a biztonságos felszállásnak. Így amennyi kőzetet hoztak, annyi tömegű tárgyat a Holdon kellett hagyni.
A hétköznapi ember nem is gondolná, hogy az 50 évvel ezelőtti bravúr hogyan befolyásolja a mindennapjainkat. Pedig a teflon-edény, az úszónadrág, az eldobható pelenka stb. az űrkutatásnak köszönhető. Nem is beszélve az orvostudomány, az anyagkutatás, a konzervipar fejlődéséről, az informatikáról, ami lehetővé tette, hogy az APOLLO küldetés számítástechnikai kapacitásának milliószorosát hordozhassuk a zsebünkben okostelefon képében.
A lényeg: egy rendkívül izgalmas kiállítást álmodott meg, s hozott létre Rosza Pál. Aki teheti, nézze meg! A kiállítás szeptember 13-ig tekinthető meg, naponta 9-18 óra között.
Fotók: www.hirozon.hu
-rizner-