Az ügyész súlyosbításért, az elítéltek vádlottak felmentésért fellebbeznek, miután a Győri Törvényszék kihirdette ítéletét az ajkai vörösiszap-katasztrófa 15 vádlottjának megismételt elsőfokú eljárásában. A per első és másodrendű vádlottja, a Mal Zrt. korábbi vezérigazgatója és műszaki vezérigazgató-helyettese, 2 év 6 hónap, illetve 2 év letöltendő fogházbüntetést kapott. További hat vádlottat 1 év felfüggesztett fogházbüntetésre ítélt, öt vádlottat felmentett a bíróság. Még két vádlott kapott pénzbüntetést, illetve megrovást.
Dr. Somogyi Zoltán, a Győri Törvényszék illetékes kollégiumvezetője arról beszélt az ítélethirdetés után, hogy “a különböző beosztású vádlottak 2009-től számos foglalkozási szabályt megszegtek, például az engedélytől eltérve résztechnológiai változtatásokat vezettek be a gyártási folyamatba, nem tartották be az üzemeltetési szabályokat, amik oda vezettek, hogy a katasztrófa idején az engedélyezett 400 ezer köbméter helyett több mint egymillió köbméter lúgos víz volt ebben a kazettában, és a lúgosságának a mértéke is meghaladta az engedélyezett határértéket.”
A bíró, Dr. Németh Miklós indoklásában azt hangsúlyozta,hogy a vádlottak nem a katasztrófa okozásában,hanem a megelőzéséhez szükséges intézkedések elmulasztásában vétkesek, illetve akadályozták a következmények enyhítését.
“A vádlottak mulasztásai hozzájárultak a katasztrófához, mivel a gátszakadás lehetőségére figyelmeztető jelekkel nem foglalkoztak, a környék lakosságát illetve a hatóságokat tévesen tájékoztatták a felgyűlt víz mennyiségéről illetőleg ph-értékéről, vagyis lúgosságáról. A katasztrófát követően a vádlottak nem, vagy legalábbis késve értesítették a hatóságokat, nem tájékoztatták őket arról, hogy valójában mi is ömlött ki, és ezért milyen speciális óvintézkedések szükségesek a védekező szakemberek részéről is.” – magyarázta Dr. Somogyi Zoltán kollégiumvezető.
A Mal Zrt. Ajka melletti tározója 2010. október 4-én szakadt át,és öntött el 10 négyzetkilométernyi területet a timföldgyártás melléktermékével. A több százezer köbméternyi lúgos iszap három falut tarolt le. 10 ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház vált lakhatatlanná. A környezeti károk súlyosak. Az ügyben először 2016 januárjában született ítélet a Veszprémi Törvényszéken, de a másodfokon eljáró Győri Ítélőtábla eljárási szabályok megsértése miatt az elsőfokú eljárás megismétlését írta elő, és a pert a Győri Törvényszékhez utalta egy évvel később.