A bánya, mint mecénás
Putnokon az 1940-es évek elején indult meg a széntermelés.
A bányászattal kapcsolatos első bejegyzés 1923-ból származik, miszerint „A Velezdi lejtősakna kihajtása elkezdődött. Ezzel egy időben egy függőleges aknát is mélyítettek”. Pénzügyi okok miatt 1925-ben ezeket a munkálatokat abbahagyták, majd 1941-ben folytatták (Borsodi Szénbányák Rt).
1942-ben a Velezdi lejtősakna felől érkező szénre a putnoki MÁV állomás közelében szénosztályozó épült, kötélpálya kötötte össze a bányával. A Velezdi lejtősakna termelése 1943-ban indult meg.
1946-ban államosították a putnoki bányát.1948-ban átadták a kultúrházat a bányatelepen. ugyanekkor alakult meg a bányász zenekar is.
A Putnoki Bányaüzem kivált a Borsodi Szénbányákból és kft-ként önállóan folytatta működését 1992. október 1-től 2001-ben történt megszűnéséig. Ezzel végleg megszűnt Putnokon a szénbányászat.
A bányavállalatok, így a putnoki is, bőkezű mecénása volt a sport-és kulturális életnek. 1948-ban a kultúrát szolgáló művelődési házat adták át a település lakosságának, s ez évtől kezdődően viselte a helyi foci klub a Putnoki Bányász nevet.
A putnoki foci hajnala
A putnoki focicsapat neve az MLSZ adatbankjában az 1926-27-es bajnoki évadban szerepelt először, Putnoki ÖISE néven. Akkor ők az Északmagyarországi LASz, II. osztály, Vidéki alosztály csoportban játszottak, s a csapat a 2. helyen zárta a bajnokságot.
Putnoki Bányász néven a csapat az 1947-48-as bajnokságban szerepelt először.
A klub nevében több változás is történt az évek során: Putnoki Tárna, Putnoki Táglagyár Építők, Putnoki Bástya.
Az 1952-es bajnoki évadtól 1966-ig Putnoki Bányász néven versenyeztek. Ezt követően voltak Putnok, Putnoki MFT. Az 1983-84-es bajnoki évadban viselte a csapat utoljára a Putnoki Bányász nevet. Ezt követően több névváltozás után lett Putnok FC.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Puskin csoport 1951.
Ebben a bajnoki évben a Putnoki Bányász a 4. helyen végzett. Az, hogy a bányászati cégek milyen kiemelkedő mecénásai voltak a sportnak, jelzi, hogy e csoport 14 csapatból 11 viselte a bányász nevet. Ormospusztai Bányász, Bánszállási Bányász, Királdi Bányász, Somsályi Bányász, Diósgyőri Bányász, Alberttelepi Bányász, Herbolyai Bányász, Edelényi Bányász, Sajókazai Bányász, Rudabányai Bányász.
1952-ben a 8. helyen zárták a bajnokságot. Az 1953-as bajnokságban 3 csapat végzett az élen 40 ponttal, a gólkülönbség döntött, ez alapján a Putnoki Bányász 3. helyen zárta a bajnokságot. 1954-ben 5. lett a csapat. 1955-ben Borsod-Abaúj-Zemplén megye I. osztályában játszottak, ekkor a 7. helyen zártak 20 ponttal. 1956-ban 10. lett a csapat.
1957. tavaszán a rövidített bajnokságban az NB III-ba jutásért az Északi Alszövetség 3. csoportjában a 2. helyen végeztek.
Miután felkerültek a putnokiak az NB III-ba, az 1957-58-as évadban az Északi csoport 7. helyén helyét szerezték meg. A következő évadban a 9. helyen zárták a bajnokságot.
Az 1960-61-es bajnoki évben az Északkeleti csoportba került a Putnok, ez már kevésbé sikeres bajnoki év volt, a 14. helyen zártak, így kiestek az NB III-ból.
A legsikeresebb évek
A putnokiak legnagyobb sikere az NB II-ben való szereplés, ez 2 bajnoki évhez kötődik. A két NB II-ben töltött bajnoki évben -2003/2004, 2004/2005- már nem Putnoki Bányász néven játszottak, hanem Putnok volt a csapat neve. 2003/2004-ben 38 ponttal a 10. helyen végzett a csapat, 2004/2005-ös évadban a 9. helyen zártak.
Bár nem kieső helyen végzett a klub, ennek ellenére a következő évben egy osztállyal lejjebb, a Nemzeti Bajnokság III, Mátra csoportjában folytatták a versenyzést, a bajnokságot a 6. helyen zárták.
Putnok csapata még egy alkalommal belekóstolt az NB II világába, A Ness Hungary Nemzeti Bajnokság II, Keleti csoportjában 2012/2013-ban. Nem volt túl sikeres esztendő ez, hiszen a 13. helyen végeztek, s ezzel ki is estek az NB II-ből.
A legismertebb putnoki játékos
Érdekes, egyben rendkívül nehéz feladatra vállalkoztak a Vasasnál. A piros-kék szurkolókat arra kérték a klub közösségi oldalán, hogy válasszák meg a valaha volt legjobb labdarúgójukat. A merítési lehetőség óriási volt, szinte kimeríthetetlen, hiszen az angyalföldieknél az évtizedek alatt rengeteg klasszis játékos megfordult.
A drukkerek először negyven futballistát jelöltek, ami a szavazatok beérkezését követően folyamatosan csökkent. A döntőbe Mészöly Kálmán és Várady Béla jutott be, melyet szoros küzdelemben Várady nyert meg. A Vasas-szurkolók tehát a korábbi legendás támadót tartják minden idők legjobb angyalföldi labdarúgójának.
Putnoki kötődés
Várady Béla 1953. április 12-én született Gömörszőlősön, labdarúgó-pályafutását pedig a legközelebbi városban, Putnokon kezdte el a hatvanas években. A nemzeti bajnokság második vonalában az Ózdi Kohász színeiben mutatkozott be, ahol felkeltette a Vasas érdeklődését, így 1971-től már a fővárosiakat erősítette, több mint egy évtizeden keresztül.
Várady Béla 338 mérkőzésen lépett pályára az angyalföldiek mezében, ezalatt 174 gólt szerzett. Légióskodott Franciaországban és Ausztriában, itthon pedig a Vác és a Magyar Kábel gárdájában is megfordult.
Nemzeti színű mezben
Várady Béla gazdag pályafutásával kapcsolatban ki kell emelni a magyar válogatottban nyújtott teljesítményét is. Nemzeti csapatunkban 1972 és 1982 között összesen 36 alkalommal lépett pályára, és tizenhárom gólt szerzett. Részt vett az 1972-es müncheni olimpián, ahol ezüstérmes lett, majd hat évvel később tagja volt a magyar csapat világbajnokságra utazó keretének, ám sérülése miatt a tornán nem tudott bemutatkozni.
A Vasassal 1977-ben bajnok, 1973-ban és 1981-ben MNK-győztes volt. A bajnoki cím évében 36 találattal az élvonal gólkirálya lett, ezzel a teljesítményével pedig az ezüstcipőt is elhódította. 2011-ben a Vasas örökös bajnokává választották. A kiváló labdarúgó 2014. január 23-án, életének hatvanadik évében hunyt el. Ezt követően a klub visszavonultatta az általa viselt 11-es számú mezt, Putnokon pedig a felújított stadiont Várady Béláról nevezték el.
A Vasas szurkolói, a csapat vezetői minden évben ellátogatnak Putnokra, s koszorút helyeznek el annak a háznak a falán, ahol egykoron Várady Béla lakott.
Az új stadion
A Putnok FC Puskás Ferenc úti sportlétesítménye, Várady Béla tiszteletére 2012. augusztus 25-én felvette a kiváló labdarúgó nevét, így ettől a naptól a Várady Béla Sportközpont nevet viseli. Putnok Város Önkormányzata kezdeményezésére tartott pályaavató ünnepségen maga a névadó, Várady Béla is jelen volt, aki a róla elnevezett sportpályán vehette át Tamás Barnabás Polgármestertől a Putnok Városért Plakett kitüntetést is.
A mai nap nehézségei
A honi labdarúgásnak, így a putnokiaknak is szembe kell nézni azzal a nehézséggel, hogy a mai fiatalokat nehéz a sport irányába terelni. Helyi szinten nincs igazán utánpótlás, ezért ma több külföldi játékos is szerepel a csapatban. S miután egyre kevesebb a helyi kötődésű játékos, a nézőszám is jelentősen lecsökkent.
A régióban nagy múltú csapatként számon tartott putnokiak, annak ellenére, hogy modern stadion épült, nehezen találják meg a tovább vezető utat.