Ma nemzeti gyásznap van. Vagy nem?

Annak ellenére, hogy ma nemzeti gyásznap van, jó néhány média mélyen hallgat, pedig volna miről írni.

Magyarországon a kormány október 6. mellett a november 4-et is nemzeti gyásznappá nyilvánította az 1956-os forradalom leverésének emlékére. 1956. november 4-én hajnalban ugyanis megkezdődött a második szovjet intervenció.

A szovjet csapatok egy úgynevezett forgószél hadművelet keretében 1956. november 4-én hajnalban bevonultak a fővárosba. Egyszerre három irányból támadtak: előbb a pesti oldalt a Duna teljes vonalában ellenőrzésük alá vonva, majd Budára is átkelve. A harc gyorsan háborús helyzetté vált, reggelre a város szinte minden kerületében szovjet ágyúk és harckocsilövések hangja hallatszott.

Reggel 8 körül a Parlamentet védő magyar egységek a szovjet támadás hatására letették a fegyvert.

A Szovjetunió által létrehozott Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a fővárosi harcok idején Szolnokon tartózkodott. Itt kezdték meg az új karhatalom megszervezését, majd Szolnokról szovjet harckocsiban Budapestre, a Parlamentbe szállított Kádárt.

Az új kormány november 7-én tette le az esküt, a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa az 1956. évi 28. számú határozatával nevezte ki a Kádár-kormányt, egyidejűleg pedig felmentette a Nagy Imre által vezetett koalíciós kormányt.

November 11-én a szovjet csapatok elfoglalták Csepelt, ezáltal a fővárosban felszámolták a fegyveres ellenállást. Ekkor szólalt meg ismét Kádár János a rádióban, mondván: „…az egész ország területén – mind a fővárosban, mind vidéken – a Magyar Népköztársaság ellen intézett nyílt fegyveres támadást leverték”.

Következmények: megtorlások, kivégzések, disszidálások…