Zilahy Olivér tetováló szalonja Kazincbarcikán a Jókai tér sarkán található. Aki betér ide, annak egyértelművé válik, hogy a szalon tulajdonosa művészet barát. Festmények, szobrok díszítik a helyiséget. A festmények Zilahy Olivér alkotásai, de a többi dekoráció is azt érzékelteti, hogy szereti a művészet szép alkotásait a tulajdonos. Az is látszik, számára fontos , hogy környezete harmonikus, esztétikus legyen, s az értékek felismerése és tisztelete felél is inspirálja a látogatókat.
Korábban is tudtam arról, hogy Zilahy Olivér a tetoválás mellett fest, de munkásságát egyik vonatkozásban sem ismertem. Kíváncsivá tett, érdekelt, hogyan fér meg e kettő egymás mellett. Ezért kerestem fel őt, s beszélgettem vele.
Hogyan fér meg egymás mellett a festészet és a tetoválás? Van-e azonosság és különbség a kettő között?
Alapvetően mindkettőhöz kell kézügyesség, türelem. A tetoválás esetén kevesebb az alkotói szabadság. A vendégek általában kész mintákat hoznak, amiről a tetoválást kérik. Elég ritka az, hogy a javaslatom megfogadják. Ezek arról szólnak, hogyan lehetne a személyiséghez még jobban hozzáigazítani a motívumokat. Ezzel kevesen élnek, így az alkotói szabadság is kisebb. Ezt persze tudomásul kell vennem, hiszen a tetováló szalonban a vendég kérése az elsődleges, lehet mondani, hogy az szent.
A festészet az teljesen más, ott valóban létezik az alkotói szabadság. Az én érzéseim, benyomásaim, a képzeletem játssza a fő szerepet.
Térjünk kicsit vissza a tetoválásra. Hogyan változtak az igények az elmúlt évek során?
Jó húsz évvel ezelőtt még csak a kézfej, mell volt a tetoválás helye, viszonylag szűk körű elemekkel. Név, szív, évszám, stb. Később megjelent az igény a derékra történő tetoválásra, ezt követően pedig a láb tetoválása tört be a szokások közé. Mára már nincs tabu, szinte minden testrészre tetováltatnak.
Abban van különbség, hogy a motívumok egyszerűbbek, vagy összetettebbek.
A nemek között van különbség az igények és az igénylők száma között?
Amikor én elkezdem tetoválni, mint említettem, még kevés helyre, kevés motívumot tetováltattak, s elsősorban a férfiak. Mára eltűnt minden különbség. A hölgyek ugyan olyan számban térnek be a szalonba, mint a férfiak. abban sincs nagy különbség, hogy melyik testrészre kérik a tetoválást.
A tetoválás után váltsunk szót a szenvedélyéről, a festészetről. Mikor kezdődött a festészet iránti érdeklődése.
Óvodás és iskolás koromban is szerettem rajzolni. Komolyabbra akkor fordult az érdeklődésem, amikor nagybátyámtól, aki rajztanár volt, megkaptam az első festő készletet. Ő bátorított, segített nekem ekkoriban. S nem csak a rajzolás, festés kötött le, hanem ennek a művészeti ágnak a története. Nekem óriási élmény volt, amikor Leonardo da Vinci vagy Michelangelo műveit csodálhattam. Később rácsodálkoztam Caravaggió és kortársai művészetére. Új élmény volt a francia impresszionisták alkotásai. Komoly hatással voltak rám. Úgy gondolom, ezek mind hozzájárultak ahhoz, hogy fessek.
Mik a kedvenc témái?
Kezdetben portrékat festettem, nem sokkal később már csendéleteket is. Manapság, ha van időm, szívesen festek tájképeket is. Számomra az a lényeg, hogy festhessek.
Ennyire fontos az ön számára a festészet?
Úgy érzem, ezzel vagyok teljes ember. A festészet rengeteg időt igényel, s költséges is a maga nemében. Magam készítem a kereteket, feszítem rá a vásznak. Olajjal festek, s képkeretek sem olcsók. Ezt rááldozom, mert ez a szenvedélyem. Nekem a megfelelő időbeosztást kell megtalálnom a szenvedélyem és a családom között. Egyiket sem szeretném elhanyagolni, mindkettő fontos számomra.
A művészetben mindig kulcskérdés a mecenatúra. Ez mennyire van jelen napjainkban?
Számomra mecenatúrának számít az is, ha valaki portrét rendel tőlem. Ez kötött dolog, portrét kell festenem, van úgy, hogy fényképről, de én ezt is kihívásnak, alkotásnak tartom. Ma az nem jellemző, hogy a művészeket megtalálják a „nagy megrendelések”, de ezt tudomásul veszem, ez van.
Én örülök akkor is, ha alkotásaimat megmutathatom a közönségnek, mint legutóbb Putnokon, vagy Dubicsányban.
Ha egy alkotás pozitív érzelmeket vált ki a látogatókban, már megérte. Ebben a világban, amikor értékzavar van a társadalomban, mindent elönt a gagyi, fontos, hogy az értékek is jelen legyenek.
További jó alkotást kívánok, köszönöm a beszélgetést.
-rizner-
Korábbi cikkeinkben is egyedi és különleges dolgokról írtunk. Gömörszőlős képgalériáját ide kattintva érheti el. A faluban az egyedi különlegességeket, a mulcsos szörpöknek lelket adó Péntek-Gyulai Évával készített interjúnkat itt olvashatják.