A Kazincbarcikai Kórház közleményben tudatta, hogy 2021. november 29-től szünetel a gyermeksürgősségi ellátás. A hírt hatalmas fölháborodás követte, s ahogy ilyenkor lenni szokott, mindenki kommentelt. Ki higgadtan, ki alpári stílusban. Sokan anélkül, hogy a rendszer működését ismernék. Aztán szép lassan a politika is beletenyerelt. Nem kellett volna, mert nem helytálló az érvelésük. Igaz, célját elérte, sikerült hergelni az embereket. S ezért a kórház esetében kár volt. Tavaly megtapsoltuk, most sárba tapossuk őket. De vegyük sorra a dolgokat, talán hozzájárulhatunk a jelenlegi helyzet tisztázásához.
SZÜNETEL ÉS NEM MEGSZŰNT
A szünetelés valamilyen ok miatt jön létre, aminek „elhárításán” dolgoznak, amíg az nem történik meg, az ellátás szünetel. Lásd pl. áramkimaradás. Nyilván nem összehasonlítható a két eset, de érdemes ezt is szóba hozni, hiszen egyesek bezárásról írnak. Ilyenről pedig szó sincs. Szünetelés valamilyen ok miatt az ország minden intézményében volt, s lesz is, ez életünk velejárója.
PÁRHUZAMOS GYERMEKSÜRGŐSSÉGI ELLÁTÁS KAZINCBARCIKÁN
Kazincbarcika abban a szerencsés helyzetben van , hogy 2 sürgősségi ellátás is várta a rászoruló beteg gyerekeket. Az egyik a Kazincbarcikai Kórházban. Ez nem feladata a kórháznak, visszamenőlegesen egyetlen kormány alatt sem volt az. Bevállalták, megszervezték, mert úgy érezték, hogy erre szükség van. Igazuk volt, s emiatt működtették, s szándékoznak működtetni minden nehézség ellenére.
A másik az önkormányzat által működtetett ügyeleti (sürgősségi) ellátás. A törvény alapján ez kötelezően ellátandó önkormányzati feladat. Az önkormányzat külső szolgáltatóval kötött szerződést az ügyeleti ( sürgősségi) feladatok ellátásra. Az önkormányzat nem külön gyermek ügyeletet és felnőtt ügyeletet működtet (?) , hanem ún. „vegyes ügyeletet” , azaz felnőtteket és gyermekeket is ellátnak.
MIÉRT VAN GOND A KÓRHÁZI GYERMEKSÜRGŐSSÉGI ELLÁTÁSÁVAL?
A kórház szerződéssel alkalmaz gyermekorvosokat, akik a szülészeten az újszülötteket ellátják, s mellette ügyelnek a gyermeksürgősségi szakellátáson. Egyetlen ügyeleti rendszer sem szimpatikus a dolgozóknak, mindegy, hogy az élet mely területéről beszélünk. A napi munka után kezdődik számukra az ügyelet. Ezért nehéz bárhol, bármilyen szakmában, szakterületen az ügyeleti feladatok ellátását megszervezni. Ezt nem kedvelik az informatikusok, diszpécserek, ügyeleti gépkocsivezetők, de nem kedvelik az orvosok sem. Nem véletlen, hogy a kazincbarcikai háziorvosok közül egyedül Dr. Varga Róbert vállalt feladatot a kórház gyermeksürgősségi rendszerében, köszönet érte.
Ügyeletben egy orvos látja el a szülészeten a gyermekeket és a sürgősségire érkező betegeket.
A szülészeten megnőtt a születésszám, ami a korábbiakhoz viszonyítva lényegesen nagyobb leterhelést jelent. Mindezek mellett ellátták az emelkedő számú betegeket a gyermeksürgősségin. Vitatkozni senkivel nem akartak, senkit nem küldtek el, de egyre több olyan esettel fordultak ide a szülők, ami egyáltalán nem igényelt sürgősségi ellátást. Volt olyan orvos, aki fizikai teljesítőképessége határához érkezett, s döntött. Fontosabb az újszülöttek ellátása, azt vállalja, de a gyermeksürgősségin már nem kíván dolgozni. Ezzel dőlt el a dominó, ez okozta a szünetelést.
VALÓBAN LÉTEZIK A SÜRGŐSSÉGI ELLÁTÁS INDOKOLATLAN IGÉNYBEVÉTELE?
Igen , ennek magam is szemtanúja voltam több esetben. De talán ezt erősíti meg a mostani komment cunamiban hozzászóló, az önkormányzat ügyeletén dolgozó egészségügyi alkalmazott is, aki egészen elképesztő eseteket említ.
De, ha visszamegyünk az időben, ez már régi probléma. Korábban az ügyeleti ellátás a maihoz hasonlóan önkormányzati feladat volt. Akkor az önkormányzat a kórház épületében a földszinten bérelt helyiséget az ügyeleti feladatok ellátására. Az akkori kórházigazgató minden követ igyekezett megmozgatni annak érdekében, hogy elkerüljön az ügyelet a kórház épületéből, mert a kórházi betegek ellátásának rovására ment az ügyelet. Nem csak arról volt szó, hogy indokolatlanul vették azt igénybe, hanem az ügyeletet kikerülve azonnal az osztályra mentek föl. És nem értették meg, hogy azt nem tehetik. Ennek következménye lett, hogy átkerült az ügyeleti ellátás a kórház épületéből a Május 1 úti rendelőbe.
MI A KIÚT?
Egyrészt az, hogy jelenleg is van ügyeleti ellátás Kazincbarcikán. Akinek az nem felel meg, elviheti gyermekét Miskolcra a megyei kórházba. A harmadik pedig, hogy az ellátás szünetel és nem szűnt meg, bízzunk a mielőbbi újraindulásban!
NESZE SÁNTA, ITT EGY PÚP IS
Mi nehezítette ennek az ügynek a kezelését? Egyrészt az ügyelet sajátossága , a szakmai szabályok,valamint a dolgok szerencsétlen egybeesése. Egy orvos döntése akkor érte a kórház vezetését, amikor meg kell birkózni az oltási akcióhét feladataival, az újból erősödő járvány miatti betegek ellátásával, s ráadásul kötelezően előírt átszervezési feladatok is nehezítik a mindennapokat, Ezeket a feladatokat ugyan az a közösség látja el, nincs plusz személyzet. Erre mondják: „nesze sánta, itt egy púp is”.
MI A TANULSÁG?
Egyrészt igazából nem tudni, hiszen olyan szakmai kérdésekről van szó, ami kompetenciánkon kívül esik.
Másrészt viszont elgondolkodtató az a zsigeri gyűlölet, ami jó néhány hozzászólás kapcsán olvasható volt. Ami a csövön kifért, indokolatlanul, úgy, hogy nincs információk birtokában,vagy abban van, de az meg nem számít. Beledöngölni a másikat a sárba, felháborodni, kianyázni magukat, mint a focimeccsen. A gyermekes édesanyák kétségbeesése még érthető, de érdekes módon elsődlegesen nem tőlük származnak a gyűlölködő hozzászólások.
Engem személy szerint mellbe vágott az a sok tudatlanságból származó hozzászólás, gyűlöltséget tartalmazó bejegyzés, amiket olvastam. Tömegével van olyan fokú tudatlanságról árulkodó hozzászólás, ami miatt és nem mernék másnap az utcára kimenni. Ha kimennék, akkor is csak sötétben, hogy fel ne ismerjenek. S ezek a hozzászólások arra jók mindenkor és minden esetben, hogy hergeljék a közvéleményt. De spongyát erre, legnagyobb baj: ember embernek lett a farkasa.
A politika végletekig megosztotta az embereket. Ez nem jó, s az sem helyes, hogy ebből az ügyből rögtön politika lett. Kiváltképp azért, mert függetlenül attól, hogy kormánypárti, vagy ellenzéki a hozzászólás, zöméből sugárzik az abszolút tájékozatlanság, vagy a politikai haszonszerzés. (Pl. a „ nem hagyjuk” felütésű polgármesteri hozzászólások. De könyörgöm, ez az ő feladatuk! Az ügyelet működtetése kötelezően ellátandó önkormányzati feladat. Akkor mit nem hagynak? Mi ellen, miért emelnek szót? Önmaguk ellen? )
A lényeg az emberek hergelése. A baj az, hogy ennek bedőlünk, elveszítjük a józan eszünket, emberi tartásunkat, önálló gondolkodásunkat és véleményalkotásunkat.
Talán ennek is köszönhető, hogy elsikkadt a hozzászólás áradatban az a fontos tény, továbbra is van Kazincbarcikán ügyeleti ellátás az önkormányzat kötelezően ellátandó feladata kapcsán. Ez a Május 1. úti, köznyelvben sürgősséginek nevezett rendelés. Van tehát hová vinni a beteg gyermeket. Másrészt a kórház számára a nem kötelezően ellátandó feladat most kényszerből szünetel, nem kívánják azt megszüntetni, azon dolgoznak, hogy az ismét működni tudjon.
Én csak abban tudok hinni, hogy az édesanyák aggodalma alaptalanná válik, tud segíteni a jelenlegi ügyeleti ellátás, a kórházi pedig minél rövidebb ideig szünetel. Szeretnék hinni abban is , hogy az a fajta kivetkőzés önmagunkból, ami lassan két-három éve erősödött meg, csökkenni fog. Nem vagyok túl optimista ebben. Ember marad embernek farkasa.
Persze jó lenne, ha John Ruskin gondolata azért teret nyerne. „Ahol nincs emberség, ott minden más – természet, világ, ész, logika, rang, dicsőség – hiábavaló.”
-rizner-