Tesztelni, tesztelni, tesztelni… de van ennek értelme?

A válasz: nincs. Érdemes azét körbejárni, hogy miért is nincs?

Ha a közösségi oldalakat olvasgatjuk, nyilvánvaló az a következtetés, hogy  rengetegen kérik, követelik  a Covid-19 vírussal kapcsolatos tesztelést. A helyi politika pedig igyekszik megfelelni az elvárásoknak, a felelős önkormányzat színeiben szerepelni, így teszteltet, tesztgépet rendel, tovább erősítve ezzel a tesztelés iránti igényt. Kérdés persze: van-e ennek kézzelfogható gyakorlati haszna?

MI AZ ALAPPROBLÉMA?
1.
Erről a vírusról még ma is keveset tudunk annak ellenére, hogy a fertőzés kiteljesedésével egy időben a világ számos országában megindultak a kutatások. Eszközök kellenének  a fertőzés nagy pontosságú kimutatásához, gyógyszerek a kezeléséhez. Előbbre jutott a tudomány, de még mindig  nincs gyógyszer, nincs megfelelő és sokak által használható nagy pontosságú tesztEgyetlen dolog áll 100%-ban rendelkezésünkre, a megelőzés.
2. Ha valaki a teszt során negatív, fertőzéstől mentes, az akár egy óra múlva is megfertőződhet. Tehát a teszt eredményével nem sokra mentünk.

POLITIKAI MEGFELELÉS VAGY PR?
Mindezek ellenére több önkormányzat (Gyöngyös, Kazincbarcika. Hatvan, stb.) döntött, gyorstesztet végeztet bizonyos közösségekben, vagy tesztgépet vásárol a kórháznak. Egyrészt bizonyára segíteni akart a közösségnek, de azért  a politikai PR lovacskájának lába is kilóg alaposan.
Az első ilyen eset a gyöngyösi önkormányzat döntése volt tesztgép vásárlásáról, és a lakosság teszteléséről, melyről szinte minden országos média beszámolt. Arról már nem szóltak a hírek, hogy a megreklámozott beszerzéstől elállt az önkormányzat. Szóval megvolt a reklám, ez volt a fontos, a továbbiak homályba vesznek. A tényekhez hozzátartozik, mint általában az ilyen eszközök esetén, itt is a tesztanyagokkal volt gond, ami miatt ez az üzlet meghiúsult. Ennek ellenére az ilyen jellegű önkormányzati gyakorlat sok helyen folytatódik. Folytatódik  annak ellenére, hogy mind a tesztekről, mind a vírusról egyre több információk vannak, a gyorstesztet pedig sok orvosi közösség időt rabló, felesleges, drága eljárásnak tekinti.

GYORSTESZTEK.  MI A BAJ EZEKKEL A TESZTEKKEL?
Röviden: drága, pontatlan, kevés információt ad.

A általánosan használt gyorstesztek vérminta elemzésén alapulnak.
A gyorsteszt nem alkalmas a fertőzés  korai felismerésre…
A vérmintából dolgozó teszt nem magát a vírust, hanem a fertőzés hatására a szervezet által termelt antitesteket mutatja ki.Az antitestek megjelenése azonban több napot vesz igénybe, így csak a tünetek jelentkezését követő néhány nap múlva válik kimutathatóvá.
A korai ellenanyag, az IgM a fertőzés után 5-9 nappal, a késői ellenanyag, az IgG pedig a fertőzés után 12-14 nappal válik kimutathatóvá.Az antitestek jelenléte a fertőzéstől számított 14-28 nap között a legvalószínűbb, ebben az időszakban a leginkább megbízható a teszt.

Ezért aztán mennyiben a teszt eredménye negatív, az egyaránt jelentheti azt,
– hogy nincs és nem is volt jelen a vírus a szervezetünkben,
– vagy azt is, hogy jelen van a vírus, csak az ellenanyag nem mutatható még ki.Tehát nem lettünk sokkal okosabbak a fertőzést illetően. Ennek kiküszöbölésére mondják azt, hogy a teszteket meg kell ismételni. Ebben már nincs topon sok  önkormányzat.

Nem eldönthető, hogy meggyógyult a beteg, vagy sem
A vírus ellen termelt antitestek jóval tovább kimutathatóak a szervezetben, mint ahogy maga a vírus jelen van. Amennyiben a vérmintán alapuló teszt pozitív eredményt mutat, az jelentheti azt is, hogy
– még tart a fertőzés és a beteg fertőzőképes
– a beteg már meggyógyult, és az antitest egy már lezajlott fertőzésre utal.


A negatív teszt esetén sem biztos, hogy nem vagyunk fertőzöttek
Ez adódik a már említett antitestek termelődési idejéből. Tehát fertőzöttek vagyunk, de még nincs a szervezetben elegendő és kimutatható antitest.

Tesztek pontossága
Bár a tesztek pontossága fejlődött, mára 90 % körüliek, de jó tudni, hogy a kezdetekben 20-30 % pontosságú tesztek is voltak a piacon. Ez persze nem zavarta, nem zavarja  a forgalmazókat, hiszen a gyorsteszt hatalmas üzlet

IGAZOLT KORONAVÍRUS FERTŐZÖTTEK
Jelenleg a legpontosabb a légutak nyálkahártyájából vett minták (PRC tesztek) laboratóriumi vizsgálata. Ma az így elvégzett vizsgálatok a legpontosabbak, az ezzel a vizsgálattal meghatározott pozitív eredmények számítanak igazolt fertőzésnek. Ezt a hatóság folyamatosan elvégzi minden olyan esetben, amikor felmerül a fertőzés valódi gyanúja. Itt persze a kapacitás véges, hiszen az eljárás időigényes, s csak az akkreditált laboratóriumok végezhetik a minták elemzést. Így aztán annak ellenére, hogy ez nemzetközileg elfogadott, szakmailag megalapozott vizsgálat, az ezzel szemben megfogalmazott kritikák segítenek a gyorstesztek népszerűsítésében.
Jelenleg pedig ez az egyetlen járható út, hiába vesz igénybe több időt, lassabb, nem olyan, mint a nevében is gyorsteszt.

TANULSÁG..HA VAN

A legfontosabb tanulság, hogy a gyorsteszt nem alkalmas a fertőzés pontos kimutatására, ezért kevésbé kellene ezt reklámozni, erősíteni azt az igényt, hogy erre márpedig hatalmas szükség van.

Tudomásul kell vennünk, hogy ezzel a vírussal kapcsolatosan  ismereteink még hiányosak, zajlanak a kutatások, de nincs ellenszer, nincs…nincs…nincs..és ezért félelmetes. S a gondokat nem a politika, hanem a szakma, a tudomány fogja megoldani. S ez ,még hosszú út, sok áldozattal járó hosszú út.

S persze az önkormányzatoknak is sokkal inkább az együttműködésre kellene törekednie az egészségügyi intézményekkel,  félre téve a politikai PR fontosságát. Mert segíteni sokféle módon lehet. Hasznosabban, mint gyorstesztekkel, tesztgépekkel. Igaz, ez nem olyan látványos, mint a tesztekkel való szereplés, de sokkal hasznosabb.

-RJ-