Sokan azt gondolják, hogy a demencia, vagyis a szellemi leépülés az öregedés természetes velejárója. De (!) ez így nem igaz. A demenciát egyértelműen olyan betegségek okozzák, amelyek bár idősebb korban gyakoribbak, de kivizsgálást és kezelést igényelnek annak érdekében,hogy az elöregedő társadalmunkban a nyugdíjas éveket az emberek többsége aktívan élje meg és ne szoruljon rá családja, hozzátartozói ápolására.
A demencia a gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a társas életet és teljesítőképességet.A demenciával élő családtag gondozását végző személy segítése legalább olyan fontos mint magáé a betegé. A diagnózis ugyanúgy érinti őket. Tanúja lenni a megmásíthatatlan változásnak, a fizikai és mentális állapot romlásának, hatalmas terhet jelent a hozzátartozónak. Az egyik legnehezebb feladat annak a kettősségnek, zavaros képnek az értelmezése és elfogadása mely a betegségből fakad.
Nevezetesen az, hogy az általunk ismert személy, testében jelen van, de az elméje valahol máshol jár.
Nagyon fontos, hogy ha demens hozzátartozót ápolunk, minél többet tudjunk meg magáról a betegségről. Legjobban az bántja az ápoló hozzátartozókat, hogy a hozzájuk tartozó családtag fizikálisan még egészségesnek tűnik, de mentálisan egyre távolodik tőlünk.
Az ápoló hozzátartozónak nagy türelemre és nagy szeretetre van szüksége. Soha nem szabad velük türelmetlenkedni, veszekedni vagy kiabálni még akkor sem ha elfogy a türelem, vagy úgy érzik nem bírják tovább. Ha türelmesek maradnak, nyugodt hangon, meleg tónusban beszélnek, több esély van arra, hogy megtudjuk, mit akar a demenens, vagy azt, hogy mit miért tesz.
Ki kell alakítani egy napirendet amihez ragaszkodni kell, mert a betegük sokkal nagyobb biztonságban fogja érezni magát.
A demens beteg hozzátartozó ápolójának feltétlenül fejleszteni kell a tudását!
Keressenek szakembert, és kérjenek segítségét!
Az interneten keressenek támogató csoportokat, ahol megosztják egymással a tapasztalataikat, és véleményt cserélhetnek.
Ajánlom figyelembe Juhász Ágnes demens specialista két könyvét: a Memória őrzők és a Demencia szakápolás, amit a Balassi kiadónál találhatnak meg. Ez a kis összefoglaló is ezen könyvek forrása.
Wágner Beáta
Osztályvezető főnővér
Ápolási Osztály