Előző cikkünkben a pénteki, kazincbarcikai vegyi üzemben történt tűzesettel foglalkoztunk. Most folytatjuk az események további boncolgatását.
MI
IS ÉGETT?
„Körülbelül száz négyzetméter
alapterületű tárolóban keletkezett tűz.
A cég helyi üzemének
hulladéktárolójában feltehetőleg egy hordóból kifolyt anyag öngyulladás
következtében tüzet fogott, ami további hordókat gyújtott fel. Előzetes
felmérés alapján a tűz kiindulási forrása oldószert tartalmazó hulladék volt.”
Ezek a mondatok a délutáni katasztrófavédelmi tájékoztatón elhangzott, MTI által közölt információ. Tehát még nem tudni pontosan, hogy milyen anyagok égetek, s ezt megerősítette a cég ügyvezető igazgatója, akit péntek délután sikerült telefonon elérni. Elmondása szerint hétfőn, a tárolási dokumentumok áttekintése után lehet pontos adatokat szolgáltatni.
Legyünk őszinték, ez sok szempontból egyáltalán nem megnyugtató.
KERÜLT-E VESZÉLYES ANYAG A LÉGTÉRBE?
„ A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság mobil laborja méréseket végzett a helyszínen, valamint a környező településeken, amelyek alapján veszélyes anyag nem került a levegőbe” .- Forrás: MTI
Nyilván ez hatósági megállapítás, mérésekre hivatkoznak, de ez talán teljes valójában mégsem állja meg a helyét. A sűrű fekete füst, ha mást nem, kormot, (és más égésterméket) bizonyára tartalmazott, s azok között lehet több rákkeltő is (Forrás: wikipédia).
S tény az is, hogy környezetvédelmi besorolás szerint az oldószerek veszélyes anyagoknak minősülnek, s miután itt oldószert tartalmazó hulladék is égett, így veszélyes anyag is égett. A korom pedig egészségre ártalmas, tehát veszélyes anyag is.
Ennek az ellentmondásnak a tisztázása érdekében megkeressük a katasztrófavédelmi igazgatóságot, levelüket közzétesszük.
A TELEPÜLÉSEK SZERENCSÉJE
A települések szerencséje,- azért szerepelhet a kommunikációban az, hogy nem került a levegőbe veszélyes anyag, hiszen lakott területeken mértek- hogy a szél megkímélte a lakott területeket, nem ide sodorta a füstöt.
Persze ez nem jelentheti azt, hogy nem került a levegőbe veszélyes anyag, s az idővel nem szennyezi be valahol a talajt, vizet, stb, amikkel végső soron kapcsolatba kerülhetünk. S arra sincs magyarázat, hogy miként érintette ez a sűrű füst a növényzetet, állatvilágot. Mert az erdőben, vagy máshol a korom csak-csak találkozott ezekkel.
ELLENTMONDÁSOK
A történet tele van ellentmondásokkal. Nem csak a fent leírtak tartoznak ide, hanem mindennapi életünk is, s ez a facebook kommentekben is visszaköszön. Azok, akiknek a vegyi üzem biztosítja a megélhetést, károgóknak tartották a kommentelők egy részét, szakszerűtlennek a hozzászólásokat. Egyesek szerint semmi komoly nem történt.
Azok, akik pedig nincsenek kapcsolatban a vegyi üzemekkel, félnek. Joggal, hiszen veszélyes anyagokkal dolgozó üzemről van szó. S az jó, ha az egészég, a tudatos környezetvédelem, a család egyre inkább értékké válik.
A történetben az is meghatározó, hogy júliusban volt egy sajóbábonyi üzemben üzemzavar, aztán robbanás a BC területén, most meg a sűrű fekete füst. Ki ne félne ilyenkor, ki ne kételkedne a hivatalos tájékoztatókban. Élni szeretnék biztonságban, egészséges környezetben. Nem olyan nagy kívánság ez!
A TOVÁBBIAK
A lakosságnak sokkal tudatosabban, következetesebben kell harcolni az egészséges környezetért, s ehhez ki kell alakítania a civil mozgásteret. Hírportálunk megkereste az egyik helyi civil szervezetet, akik szívesen rész vállalnának ebben. Kérésük az, hogy jelentkezzenek segítőnek olyan szakemberek, akik jártasak a környezetvédelem helyi kérdéseiben. Akik erre vállalkoznak, jelezzék azt hírportálunk felé (hirozon@citromail.hu)
S az is a továbbiakhoz tartozik, hogy hírportálunk nem tekinti lezártnak ezt a történetet.
Két dolog tekintetében biztosan igyekszünk előbbre lépni: az elérhetetlen amerikai cégközpont ügye, illetve, hogy mi is került akkor a levegőbe?
Előző cikkünk a linkre kattintva érhető el.
-rizner-
Fotók, videók forrása: facebook