50 évvel ezelőtt lépett először ember a Hold felszínére, egy olyan program révén, amire az Egyesült Államok nem sajnálta a pénzt. Ez hatalmas előrelépés volt az űrhajózásban, minden szempontból meghatározó esemény. A korabeli hidegháborús hangulat közepette az eseményt Magyarországon is közvetítette a televízió. Ez is jelzi, hogy milyen fontos lépés volt ez az emberiség életében. Erre utal Neil Armstrong híres mondása, amit a Holdra lépést követően mondott: „Kis lépés egy embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek.”
50 évvel ezelőtt, 1969. július 20-án szállt le a Holdra az Apollo-11 űrhajó, a holdexpedíció volt az első olyan alkalom, amikor az ember először lépett egy másik égitest felszínére. Az expedíció alig másfél hétig tartott. Július 20-án az Apollo-11 űrkompja, az Eagle (sas) leszállt a Holdra, a Nyugalom Tengerén. Elsőként Neil Armstrong, majd negyedórával később Edwin Aldrin is a Hold felszínére lépett. Harmadik társuk Michael Collins volt, aki Hold körüli pályán keringett a parancsnoki űrhajóval. A holdséta mindössze 2 órán, a teljes holdfelszíni tartózkodás pedig valamivel több mint 20 órán keresztül tartott.
Ahhoz, hogy az 1960-as években kibontakozó űrversenyben végül az amerikaiak győzedelmeskedjenek, egészen elképesztő erőforrásokat mozgósított az Egyesült Államok. John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök 1962-ben tűzte ki a célt az Egyesült Államok elé, hogy az évtized végére embert kell juttatni a Holdra, ehhez pedig mai ésszel felfoghatatlan költségvetési támogatást nyújtottak. A kihívás nem volt kicsi, hiszen amikor Kennedy kitűzte a célt, az Egyesült Államok csupán arra volt képes, hogy földkörüli pályára állítson olyan űrkapszulát, ami már képes volt embert is szállítani.
A sikeres holdra szállás az emberiség legnagyszerűbb tudományos eredményei közé sorolt, máig ható teljesítmény, emellett a hidegháborús katonai szembenállás idején az egész emberiség eggyé válását elősegítő, szimbolikus esemény volt, amely rövid időn belül elvezetett a nagyhatalmak űrhajózási együttműködéséhez és a katonai enyhüléshez.
Fotók: NASA