Ha a naptár végre június hónaphoz ér, több százezer diákszív könnyebbül meg, mert már csak napok választják el őket a nagybetűs vakációtól. A szülők azonban most kezdenek csak el igazán aggódni, hiszen köztudott, hogy a gyerekek felügyelete nagy szervezést kíván, s még így is sokan kényszerülnek a kulcsos megoldásra, bízva abban, hogy elég felelősségteljes és megbízható a gyerekük. Pedig a nagy szabadság, a felhőtlen a játék, a bandázás sokszor még a legalapvetőbb vészjeleket is kikapcsolja, s pillanatok alatt tragédiává változik az, ami néhány perce még jó ötletnek tűnt.
1. FÜRDŐZÉS
A nyári forróságban mindenki vágyik egy hűsítő fürdőzésre, ezért könnyű elcsábulni egy sima víztükör láttán. A tinédzserek többnyire szülői felügyelet nélkül jönnek-mennek, ezért különösen fontos felhívni a figyelmüket az ellenőrizetlen strandok, bányatavak veszélyeire. Környezetünk is bővelkedik mesterséges állóvizekben, kopolyákban. Ezekben a tavakban rengeteg veszély leselkedik még a legkörültekintőbb fürdőzőkre is, nem véletlen, hogy a vízi tragédiák évről évre megismétlődnek ezeken a helyeken. A hirtelen mélyülő víz, a tó alján megbúvó éles tárgyak, a nagy hőmérsékletkülönbség a vízrétegek között, a váratlan örvények, a szennyezettség, a hínár mind-mind komoly veszélyt jelentenek. Ezért fontos, hogy biztonságos strandokat válasszunk.
2. NAPOZÁS
A gyermekek nem foglalkoznak különösebben a napozás káros hatásaival. Különösen a lányok szeretnének szép, barnás színű bőrt, s ezért mindent megtesznek. Pedig a napozásnak is megvannak a veszélyei. A túl erős UV sugárzás akár bőrrákot is okozhat. Fontos tudatosítani a gyerekekben a fokozatosság elvét, s azt, hogy a legerősebb UV sugárzás idején (11-15 óra között) ne tartózkodjanak a napon. Ha még is napoznak, megfelelő védőkrémet kell használniuk!
3. CSAK A ZENE, FÜLHALLGATÓ
A nyár a gondtalan tekergés ideje. Bekapcsolják a telefont, s a fülhallgatóban szól a zene, alig figyelnek környezetükre. Sajnos minden évben több tragédia történik azért, mert a gyermek nem hallotta meg a környezetében rá veszélyt jelentő zajt. Autó, vonat ütött már el e miatt gyerekeket. Érdemes ennek kockázatáról beszélgetni velük!
4. BICIKLIZÉS
A gyerekek sokszor csapatban verődve bicajoznak úgy, hogy sem védősisak, sem az előírt védőmellényt nem használják. Különösen szürkület idején, amikor a látási viszonyok a legrosszabbak, ez rendkívül veszélyes. Mint ahogyan az is, hogy a kerékpárosokra vonatkozó KRESZ előírásait nem tartják be. Ilyen pl. a leggyakoribb veszélyforrás, amikor a zebrán bicajozva kelnek át. Ebben az esetben nincs elsőbbségük! Fontos tudni a gyerekeknek, hogy le kell szállni a kerékpárról, s a zebrán áttolva haladhatnak azzal.