A Hubble űrtávcső szenzációs felvételei

This dark, tangled web is an object named SNR 0454-67.2. It formed in a very violent fashion — it is a supernova remnant, created after a massive star ended its life in a cataclysmic explosion and threw its constituent material out into surrounding space. This created the messy formation we see in this NASA/ESA Hubble Space Telescope image, with threads of red snaking amidst dark, turbulent clouds. SNR 0454-67.2 is situated in the Large Magellanic Cloud, a dwarf spiral galaxy that lies close to the Milky Way. The remnant is likely the result of a Type Ia supernova explosion; this category of supernovae is formed from the death of a white dwarf star, which grows and grows by siphoning material from a stellar companion until it reaches a critical mass and then explodes. As they always form via a specific mechanism — when the white dwarf hits a particular mass — these explosions always have a well-known luminosity, and are thus used as markers (standard candles) for scientists to obtain and measure distances throughout the Universe.

A Hubble űrtávcső számtalan szenzációs felvételt készített a világegyetemről.  Nevét Edwin Hubble huszadik századi csillagászról kapta, aki az elsők között érvelt a mellett, hogy a távoli galaxisok vöröseltolódását a világegyetem tágulása okozza. A távcső fő alkatrésze egy 2,4 méter átmérőjű Ritchey–Chrétien-távcső, mely négy, a távcső élettartama alatt többször cserélt műszerbe továbbítja az összegyűjtött fényt.

Cassiopeia szelleme-Foto:Nasa

Az űrtávcső felbocsátásának célja a világegyetem vizsgálata, amely mentes a földi légkör szennyeződéseitől (por, fény, stb.).
Az űrtávcső messze túlteljesítette a vele szemben támasztott elvárásokat, a közvélemény számára pedig igazi csemege a világűr szépsége.

Csillag születik. Foto: NASA

A Hubble űrtávcsövet modulárisra tervezték, hogy a már pályán keringő műhold meglévő alkatrészeit idővel újabbakra cserélhessék, így követve a technika fejlődését. Az egyes fejlesztésekkel nemcsak a berendezés megbízhatóságát növelték, de minden alkalommal jelentősen javult a tudományos adatok minősége is.

Érdemes ellátogatni a NASA honlapjára, megtekinteni a szenzációs felvételeket.